BEMUTATKOZÁS

Polgár-Nagy Ágnes

1991-ben végeztem Debrecemben a KLTE pszichológia szakán. A pszichológia terápiás szemlélete mellett a pedagógiai szemléletet is szerettem volna beépíteni leendő, segítő munkámba, ezért a pedagógiai szakot is elvégeztem a pszichológiai szak mellett, azzal egy időben.

1997-ben Budapesten az ELTE-n elvégeztem a pedagógiai-szakpszichológia szakképzést. 1992 óta folyamatosan sajátítottam el a Magyar Individuálpszichológiai Egyesület által képviselt szemléletet (bátorító-pedagóga, IP-tanácsadás, gyermek-pszichodráma, játék-báb-terápia).

1991-2021-ig dolgoztam pszichológusként (Nevelési Tanácsadóban) Pedagógiai Szakszolgálatban ahol az individuálpszichológiai szemléletét és gyakorlatát alkalmaztam. 2017-től a Gyerekszem Tanácsadóban Kende Hanna kiképző mesteremtől tanult egyéni és csoportos terápiás jellegű foglalkozásokkal  segítek a hozzám forduló gyerekeknek, szülőknek és pedagógusoknak.

A gyerekekkel való pszichológiai kapcsolat elmélyítette bennem azt, hogy a gyerekekkel való foglalkozás sikerességéhez nemcsak a szülőkkel, hanem szükséges a pedagógusokkal való együttműködés is. Ezért egyrészt örömmel elfogadtam a felkérést/lehetőséget a leendő pedagógusok főiskolai oktatására, a közös gondolkodásra, előadás és szemináriumvezetés formájában. Másrészt a rendszeres pedagóguskonzultációt kezdtem beépíteni a napi munkámba. Harmadrészt olyan szakmai (individuálpszichológiai[1]) továbbképzéseken vettem részt, majd vezettem, mely pont ezt a pedagógiai, pszichológiai egységet, rendszerszemléletet képviselte, és elméleti és gyakorlati segítséget adott a nevelési tanácsadós munkámban is.

Az Individuálpszichológia keretén belül több éven át vettem és veszek részt a pedagógus és pszichológus szak- és továbbképzésben, mint elméleti óraadó és gyakorlati csoportfoglalkozás vezető.

Jelenleg az Individuálpszichológiai Egyesület bábterápiás továbbképzésén kívül dinamikus játékterápiás szemléletemet és szakmai tudásomat a Polcz Alaine Alapítvány által szervezett Világjáték-terápia tanfolyam egyik óraadójaként tudom megosztani pszichológus kollégáimnak.

Individuálpszichológusként számos területen éltem meg segítő munkám szükségességét és hasznosságát. Egyrészt a gyerekekkel nevelési tanácsadás keretén belül végzett egyéni- és csoportos (pszichodráma) pszichés megsegítésben,  a családokkal és pedagógusokkal való együttműködésben. Másrészt a pedagógusképzésben (Eszterházy Károly Tanítóképző Főiskola és Jászberényi Tanítóképző Főiskola, előadó, szemináriumvezető, személyiségfejlesztő csoport vezetése), a pedagógus továbbképzésben (bátorító pedagógia), és a pszichológus továbbképzésben (szakpszichológus képzés módszerspecifikus továbbképzésben előadó). Harmadrészt a szülőcsoportok és pedagógus csoportok is rendszeres igénnyé váltak, mind az intézményben, a nevelési tanácsadáson belül, mind intézményi kereteken kívül is.

Gyerekekkel való segítő munkám 30 évében a mai napig a legnagyobb öröm számomra látni, amikor a gyerekek öngyógyító erejükkel, kreatív-énjükkel feldolgozzák negatív élményeiket, nyitottabbá válnak a világra, a társaira, nagyobb lesz bátorságuk, önbizalmuk, és képessé válnak megélni a szülők biztonságot adó támogatását.

 Fontosnak tartom a gyerekszemléletű, bátorító segítségadás átadását a szülőknek, pedagógusoknak egyaránt, segítve ezzel, hogy képesek legyenek jobban a gyerek szemével látni, fülével hallani és szívével érezni (A.Adler)…

Ezért nyitottuk meg „GYEREKSZEM” pedagógiai pszichológiai tanácsadónkat, hogy együtt oldjuk meg gyerekekkel kapcsolatos nehézségeket.

Kiket várok?

Azokat az ovis, kisiskolás gyerekeket várom egyéni játékterápiás foglalkozásokra vagy pszichodráma csoportba, és fiatalokat segítő beszélgetésre, konzultációra, akik többek között:

  • beilleszkedési nehézségekkel,
  • alacsony önértékeléssel,
  • magatartási problémákkal,
  • kommunikációs zavarokkal,
  • alacsony aktivitással, motiválatlansággal … vagy bármilyen megakadásban küzdenek….

Várom azoknak a szülőknek a jelentkezését is, akik gyerekükkel kapcsolatos nehézségeik megoldására egyéni vagy csoportos szülőkonzultáció lehetőségét szeretnék igénybe venni.

Ezen kívül várom azokat az óvoda- és iskola pedagógusokat is, akiknek csoportjában olyan problémákkal küzdő gyermekek vannak, akikkel az együttműködés, az eddig alkalmazott pedagógia eszközökkel, nehézségbe ütközik.

Nem utolsó sorban várom a kollégáimat egyéni vagy kiscsoportos keretek közötti közös esetmegbeszélésekre.

[1] Individuálpszichológia alaptételeiből (A.Adler) néhány gondolat: 1. az ember egy teljes egység (feloszthatatlan), 2. cél felé törekszik (finalitás), egy bizonyos viselkedés értelmét következményeiből érthetjük meg, 3. az egyén önmegvalósításra törekszik, 4. az ember nem áldozat, hanem sorsának aktív alakítója, 5. az ember szociális lény, minden emberi cselekedet a csoporthoz viszonyítva történik. Kulcsszavai: kisebbértékűségi érzés, érvényesülési törekvés, kreatív-én, bátorítás, közösségi érzés, életstílus, családkonstelláció, testvérsor, elkényeztetés stb.

Nagy-Bíró Judit

Nagy-Bíró Judit pszichológus vagyok. 20 éve vagyok a pályán, ezidő alatt különböző területeken dolgoztam és segítettem gyerekek, kamaszok és szüleik pszichés boldogulását.

1991-96 között a Miskolci Bölcsész Egyesület padjaiban hallgattam a szakma nagyjait: Popper Pétert, Buda Bélát, C.Molnár Emmát, majd pályámat egy különösen nehéz terepen, az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyintézetben kezdtem. Az Integratív Pszichoterápiás Egyesületnél ezidőben pszichodrámát és a hipnoterápia módszertanát hallgattam. Pár évnyi munkatapasztalat után hoztam meg a döntést: hogy gyermekpszichológus leszek. 2003-tól huzamosabb ideig a monori kistérségi Gyermekjóléti Szolgálatnál dolgoztam, majd a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által létesített Biztos Kezdet Gyerekház szakmai vezetését vállaltam.
Közben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen Család- és valláspszichológia specializáción szereztem diplomát, majd a SOTE Gyermek és serdülő klinikai szakpszichológus képzését végeztem. Ezidő óta a családterápia alapját képező rendszerszemlélet meghatározó szerepet játszik a munkámban.
Hátrányos helyzetű családokkal végzett munkám során pedig valódi megtapasztalást szereztem arról, milyen csodálatos kis lény a gyermek, aki a legnagyobb problémák esetén is képes az egészséges fejlődésre, a képességek megfelelő kibontakoztatására – még ha azt a körülmények nem is engedik. Azonban, ha megfelelő és szakszerű támogatást kap a megfelelő időben, nagyon gyorsan képes önmagát felülmúlni.
Az utóbbi években iskolapszichológusként támogatom pedagógusok, és tanulók iskolai előmenetelét, valamint pedagógiai szakszolgálatnál szakértői tevékenységet végzek, melynek során iskolaérettségi, és beilleszkedési, tanulási, viselkedési zavarok vizsgálatát végzem. Emellett az ELTE pedagógiai szakpszichológus képzésén veszek részt.
Egyéni, segítő munkámban legnagyobb problémának látom azt, ahogy a felgyorsult, modern és digitalizált világunkban a gyermekeink idegrendszere, információfeldolgozási képessége jelentősen megváltozott, ami közvetve és közvetlenül viselkedészararokhoz, pszichés problémákhoz vezet, és amit a jelenlegi iskolarendszer nem – vagy csak nehezen – képes orvosolni.
Várom azokat a gyerekeket szüleikkel:
Akiknél valamilyen óvodai/iskolai változás, elakadás lépett fel, ami viselkedésváltozást, tanulási nehézségeket okoz,
Akiknél a viselkedésváltozás hátterében nehezen lehet az okokat, okozatokat megtalálni.
Akiknél egyértelmű okok vannak, de a pedagógiai segítségnyújtás már nem elegendő.
Segítséget tudok adni a pszichés probléma szakszerű feltérképezésében – melynek eszközei: szülő-interjú, szülő-gyermek konzultáció, egyéni képességmérő eljárások. Majd szülő konzultáció keretében egyéni fejlesztési tervek kidolgozása mellett fontosnak találom, hogy a szülőkkel való kooperáció során a gyermek számára a leghatékonyabb, és leginkább praktikus megoldás szülessen.
Elérhetőségem:
Nagy-Bíró Judit 06 30 487 5482

Schmelhaus Edit

Kétszakos, szakvizsgázott gyógypedagógus vagyok, ars poétikám a játékosság, gyermekközpontúság. Több évet dolgoztam gyermek-és serdülőpszichiátrián, nevelőotthonban, általános iskolában. Több éven át pedagógiai szakszolgálatnál  óvodás és iskolás gyerekek teljeskörű gyógypedagógiai vizsgálatában és fejlesztésében szereztem rutint. A vizsgálatokon kívül csoportos és egyéni fejlesztő foglalkozásokat tartok.  Jelenleg  is a Fóvárosi Pedagógiai Szakszolgálatnál óvodás és iskolás gyerekek fejlesztését végzem  gyógypedagógusként.  A rendszeres továbbképzések alkalmával a következő területeken szereztem jártasságot:

  1. ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar- gyógypedagógus szakvizsga

1986-1990.  Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola

(Pszichopedagógia-oligofrénpedagógia szak

Továbbképzéseim:

  •  Sindelar II. fejlesztő tréning
  • INPP mozgásfejlesztő program
  • Tanulás tanítása képzés
  • Beszédpercepciós diagnosztika és terápia
  • INPP ismétlő tanfolyam
  • Tükörtábla diagnosztika és terápia tanfolyam
  • Mozgáskotta
  • Képzők képzése a fogyatékosok szociális ellátása területén-TÁMOP
  • Képzők képzése a családvédelem, családgondozás területén-TÁMOP
  • Képzők képzése a gyermekvédelmi ellátás területén-TÁMOP
  • Pályaorientációs konzulens-TÁMOP
  • “Pek-torna” mozgásfejlesztő program

Magánrendelés keretében a következő esetekben várom a szülők, gyerekek, fiatalok jelentkezését:

Óvodás korosztály

-teljes körű gyógypedagógiai vizsgálat, melynek függvényében a szükséges fejlesztés, beavatkozás, tanácsadás elindulhat (pl. ha gyermeke ügyetlenke, koordinációja gyengébb, ha nehezére esik odafigyelni, ha egyáltalán nem érdekli az olvasott, vagy elmondott mese, ha nagyon ügyetlen a ceruzafogás, mozgása ha nagyon bátortalan, vagy épp ennek ellenkezője, ha nem ismeri fel a színeket, stb…)

– komplex iskola-előkészítő foglalkozások, melyek lehetnek egyéni, illetve kiscsoportos formában (maximum 4 fő)

-mozgásfelmérés- mozgásfejlesztés

-kezesség megállapítása

-otthoni fejlesztésben segítséget, tanácsokat adok, rendszeres konzultációk mellett

-amennyiben szükséges, megfelelő szakemberhez irányítjuk a gyermeket

Iskolás korosztály

-tanulási problémák hátterében húzódó problémák feltárása, gyógypedagógiai diagnosztikája, melynek függvényében célzott fejlesztést biztosítunk

-olvasás, írási, helyesírási, számolási gondokkal küzdő gyerekek fejlesztése

-egyéb részképesség-gyengeséggel küzdő gyerekek fejlesztése

-mozgás felmérése, mozgásfejlesztés

-speciális finommozgás, finomkoordináció (írás, kézmozgás), figyelem fejlesztése tükörtábla módszerrel

 

A vizsgálat követően szülőkonzultáció keretén belül visszajelzünk a szülőknek (szülői kérésre írásos véleményt is adunk ki), a későbbi fejlesztés folyamatában pedig szükség szerint konzultációt biztosítunk.

Elérhetőségem:
0620 4324593

Dr. Paár Mária

Sok éven át, különböző mesterektől tanultam a felnőtt-, illetve a gyermekpszichodráma módszerét.

Polgár Nagy Ágnes pszichológus  vezetőtársammal több, mint tíz éven át rendszeresen tartottunk  pszichodráma csoportokat gyerekek, elsősorban iskolába készülő óvodások részére, az egyik budapesti Nevelési Tanácsadóban, majd az utóbbi néhány évben  egy gyermekpszichológiai rendelőben.

Pszichodráma vezetőként elkötelezett hívévé váltam ennek a hatékony és örömteli élménykozpontú módszernek.

A gyerekek által “ott és akkor” kitalált és közösen lejátszott  történetek (mesék) a szimbólumok  szintjén nemcsak ablakot nyitnak a gyerekek tudattalan világába, megismerhetővé téve belső megoldatlan konfliktusaikat, de (szín)teret  adnak  azok eddig meg ki nem próbált megoldásainak is,  elvetve vagy hitelesítve azokat.

Mindez egy kiscsoportos örömteli alkotó folyamatban történik, ahol a gyerekek, miközben megtalálják illetve kiküzdik a saját helyüket a csoportban, megtanulják elismerni és tisztelni a többiek erőfeszítéseit is.

Minél jobban megismerjük egy  gyermek addigi élettörténetét, kapcsolatait, annál hamarabb és jobban megérthetjük azt, amit a szimbólumok nyelvén kifejez.

Ezért is tartjuk kiemelten fontosnak a szülőkkel  való talákozásokat a gyermek megismerését szolgáló első beszélgetéstől – az esetleg szükségessé váló közbülső konzultációkon át – a csoport befejezését követő, a gyermekről szerzett tapasztalatok  kölcsönös megosztásáig.

Előfordul, hogy a gyermek tünetei a “családi rendszer”-ben  bekövetkezett elakadásokat jelzik, ilyenkor a segítség is onnan jöhet.

A szülőkkel folytatott  közös munkánkban segítségemre vannak a család-, illetve párterápiáról szerzett ismereteim, tapasztalataim is.

Végezetül a pszichodráma varázslatos világát hadd érzékeltessem Szabó Judit pszichológus  soraival.

“Nekem a pszichodráma táncoló lány. Szép, fiatal, titokzatos és rendkívül vonzó. Fáradhatatlan, örökké meg-megújuló, mozgása improvizatív, és belülről hallja a zenét. Elbűvöl, és elvezet az ígéret földjére, ahol minden lehet, és én minden lehetek. Rólam szól, és megmutatja, hogy én vagyok te és te vagy én. Nem tűri a közhelyeket, lényében hordozza a bölcsességet és a mélységet. Életről szól és halálról, mint minden művészet.”

 dr. Paár Mária
gyermekpszichiáter

Kovács Erika

1999-ben végeztem a Debreceni Egyetem pszichológia szakán. 2004-ben klinikai gyermek és ifjúsági szakpszichológus címet, 2006-ban relaxációs és szimbólumterápiás módszerspecifikus végzettséget, majd 2012-ben pszichoterapeuta címet szereztem.

Az egészségügyben, majd a nevelési tanácsadásban eltöltött közel 20 évben gyakorlatom lett a csecsemők és kisgyerekek értelmi és érzelmi fejlődésének vizsgálatában, az anya-csecsemő kapcsolati nehézségek feldolgozásában, a sérült gyermeket nevelő családok pszichológiai támogatásában, a kisgyerekekkel, a serdülőkkel és a szülőkkel folytatott konzultációkban és terápiákban. A pszichoterapeuta cím megszerzése óta, magánrendelés keretében bővültek tapasztalataim a felnőtt terápiákban.

Munkámban a legfontosabb számomra a hozzám forduló gyerekekre és felnőttekre fordított elmélyült figyelem, a nyitottság, a hozott problémák közös gondolkodással való megértése, a belső erőforrások felkutatása. Ehhez segítségül hívjuk a verbális tartalmak mellett a rajzokban, a játékokban, az álmokban és a fantáziákban megjelenő mélyebb, szimbolikus jelentéseket, valamint az ’itt és most’ történések megértését, melyek mind hozzájárulnak a gyermek és a felnőtt személyiség gazdagításához, erősítéséhez, rugalmasságának és alkalmazkodó képességének fokozásához.

Konzultációra várom,

  • ha kérdései vannak csecsemő, kisded, óvodás, iskolás vagy kamasz gyereke érzelmi és értelmi fejlődésével kapcsolatban,
  • ha szeretne tisztábban látni egy-egy nevelési kérdésben,
  • ha gyereke valamilyen nehézséggel küzd (pl. megváltozott, szorong, furcsán viselkedik, indulatait nehezen szabályozza, romlik tanulmányi eredménye, nehéz beilleszkednie kortársai közé, nem tud aludni, rosszakat álmodik…),
  • ha felnőttként/szülőként saját maga került olyan élethelyzetbe, amelyet megbeszélne egy szakemberrel (pl. párkapcsolati nehézség, válás, betegség, haláleset a családban, feldolgozatlan veszteség, munkahelyváltás…),
  • ha szeretné a hétköznapokkal járó konfliktusokat, feszültségeket hatékonyabban kezelni, szívesen elsajátítaná az autogén tréninget, meditációt, mint stressz-oldó, személyiségfejlesztő technikát,
  • ha szeretne változtatni életén, fejlesztené önismeretét, alkalmazkodó készségét, felderítené belső erőforrásait.

Elérhetőségem:
06-20-452-9800
erikaaa.kovacs@gmail.com

Modrovics Krisztina

Végzettségeim:

1991-ben végeztem Pszichológusként az ELTE-n.

2004-ben a Semmelweis Egyetemen végeztem Klinikai és Mentálhigiénés, Gyermek- és Ifjúsági Szakpszichológusként.

Szakirányú képesítések:

  • Szondi-teszt felvétele, jelölése és értelmezése. (1998-99 Dr. Szondi Lipót Emlékalapítvány)
  • Kisgyermekkori agresszivitás tanfolyam. (2000, Pikler Intézet)
  • Csecsemőmegfigyelés és anya-csecsemő konzultációs tanfolyam. (2000, EGO Klinika)
  • Integratív Gyermek Pszichoterápiás képzés. (2010, Integratív Pszichoterápiás Egyesület)
  • Katathym Imaginatív Pszichoterápia képzés. (2012, Kácsándi Elvíra)
  • Woodcock-Johson Kognitív Képességek Teszt felvétele, jelölése és értelmezése. (2014)

 

Munkahelyek:

Nemzetközi Pikler Emmi Közalapítvány – Lóczy

1999-2001-ig csoportvezető pszichológusként dolgoztam a Lóczy csecsemőotthonban. Feladatom a gyermekek fejlődésének követése, támogatása, a gondozónők szakmai munkájának irányítása volt.

 

Budafoki Nevelési Tanácsadó

2008-2018-ig klinikai szakpszichológusként dolgoztam a XXII. kerületi nevelési tanácsadóban. Az iskolák és óvodák számára szakvéleményeket készítettem, végeztem iskolaérettségi vizsgálatot, valamit egyéni pszichoterápiákat.

 

2018 óta magánrendelés keretén belül dolgozom.

Munkám során segítséget nyújtok tanácsadás jelleggel szülőknek gyermeknevelési,- fejlődési kérdésekben csecsemő kortól kamaszkorig.

Kisgyermekkortól (bölcsődés és óvodás korosztály) ifjú korig (egyetemistáknak is) tartok egyéni terápiás foglalkozásokat (viselkedési és magatartás problémák, beilleszkedési problémák, szorongás, önbizalom erősítés kérdéskörökben).

Integratív szemlélettel dolgozom: a relaxáció, rajz- és meseterápia eszközeit használva. Fontosnak tartom a gyógypedagógus, pszichiáter kollégákkal való együttműködést.

Célom, hogy a hozzám forduló családok, szülők, kamaszok és ifjak „megtalálják helyüket és jól érezzék magukat a világban”.

 

Elérhetőségem:

+36 20 415 7525

Kalács Hajnalka

Logopédus, gyógypedagógus végzettségemet a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógia Tanárképző Főiskolán szereztem. E mellett elvégeztem az alapozó terapeuta képzést, s számos tanfolyamot.

Szakmai munkám során sokrétű tapasztalatot szereztem az óvodai, iskolai és magán ellátás keretében különböző életkorú gyermekek terápiáiban. Szívügyem a diszlexia terápia, az egyik legfontosabb alapkészségnek az olvasást tartom, hiszen ez mindennek az alapja.

 

Gyógypedagógusként, tanítóként a legkisebbeket oktattam az írás, olvasás,  számolás alapjaira, s az angol nyelvre speciális egyedi nevelést igénylő gyermekeknek is.

 

Logopédusként az alábbi területeken szereztem tapasztalatot:

 

  • Artikulációs (pösze) terápia óvodás és iskoláskorú gyermekek részére
  • Komplex nyelvi terápia óvodás és iskoláskorú gyermekek részére
  • Megkésett beszédfejlődés terápia
  • Beszédészlelés, beszédértés fejlesztése
  • Nyelvlökéses nyelés terápia
  • Diszlexia prevenció óvodáskorú gyermekek részére
  • Diszlexia, diszgráfia  terápia iskoláskorú gyermekek részére

Alapozó terapeutaként óvodás és iskoláskorú gyermekek  mozgásfejlesztését és terápiáját végzem.

Munkámban fontosnak tartom a folyamatos tanulást, új módszerek megismerését, az állandó megújulást.

Terápiás alapelvem, hogy a gyermekek fejlesztése játékokon keresztül, jó hangulatban,  egyéni képességeiknek megfelelő  módszerekkel   történjen, szükség esetén más szakemberek bevonásával. A szülőkre partnerként számítok, bevonva őket az otthon gyakorlásba.

Várom vizsgálatra, terápiára egyénileg vagy kiscsoportban gyermekét, ha

  • gyermeke felcseréli a különböző hangokat, sok hangot rosszul ejt vagy nem képzi azokat  4- 5 éves kortól
  • gyermeke beszéde nem indult meg, szókincse kevés, nem használja megfelelően pl. a toldalékokat, ragozásokat
  • gyermeke nehezen èrti meg a beszédet, nem ad adekvát válaszokat, sokszor visszakérdez
  • gyermeke iskolás, s problémája van az olvasással, írással, helyesírással vagy diszlexiával , diszgráfiával küzd
  • gyermeke diszlexia veszélyeztetett
  • gyermekénél nyelvlökéses nyelés figyelhető meg
  • mozgása , térbeli tájékozódása bizonytalan, fejlesztésre szorul

 

Elérhetőségem:

+36 30 93 05 835

logohajnalka@gmail.com

Polgár-Nagy Ágnes
+36 30 93 05 639